close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 listopada 2017

  Dn. 19 listopada br. na zaproszenie Ambasady RP w Astanie gościnnie w Gimnazjum nr 5 w wystąpi z prelekcją połączoną z prezentacją zdjęć polski podróżnik p. Marek Żołądek. Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

  Podczas spotkania polski podróżnik przedstawi wybrane najciekawsze oraz najodleglejsze w jego ocenie zakątki naszej planety. Co zabrać na wyprawę w Himalaje? Jak wygląda zwykły dzień w lasach Amazonii? O czym należy pamiętać, aby podróże w różnych częściach Ziemi były bezpieczne? Na m. in. takie pytania odpowiedź uzyskają młodzież i słuchacze Gimnazjum Nr 5 w Astanie, dla której podróżnik wystąpi z prelekcją. Pan Żołądek nie zapomniał o Polsce, starając się odkryć przed młodymi słuchaczami mniej znane miejsca z naszego kraju, niemniej mające dużą wartość dla naukowców i podróżników.

   

  Marek Żołądek

  Doktorant geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wspinał się w najdalszych zakątkach ziemi, wliczając Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy Południowe, Góry Skaliste, Góry Kaskadowe, Alpy, góry Alaski, Afryki, Europy oraz Australii. Odwiedził ponad 75 krajów na sześciu kontynentach. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce popularnonaukowej oraz kilkunastu publikacji naukowych. Prezentował swoje autorskie wykłady m. in. w USA, Peru, Malezji, Kolumbii, Indiach, Nepalu i RPA. Naukowo zajmuje się badaniami z zakresu ochrony środowiska, geomorfologii oraz turystyki. Z Michałem Apollo dokonał dwóch pierwszych wejść w historii na dziewicze szczyty w Himalajach: w 2006 r. Masala Peak 5650 m n.p.m., – za który zostali nominowany do prestiżowej nagrody Polskiego Związku Alpinizmu "Jedynka" oraz w 2012 r. Forgotten Peak 5889 m n.p.m. (wspólnie z Brytyjczykiem Philipem Varleyem). Członek grupy testowej namiotów Marabut. Zainteresowania ekonomiczne realizuje kierując Klubem Studenckim „Bakałarz”.

  Miejsce: Gimnazjum nr 5 w Astanie, ul. Tarkhana 16

  Kiedy: 19 listopada (niedziela), g.: 13:00 - 14:30

  Język wystąpienia: polski i angielski

  Lokalizacja szkoły: https://goo.gl/maps/a9GdMP6fET82

  3
  2
  1
  4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: