close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 1 czerwca 2018

  W dniach 30 i 31 maja br. w Kazachstanie odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Totalitaryzmu. Ze strony polskiej wziął w nich udział ambasador Selim Chazbijewicz, który złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary stalinowskiego systemu w AŁŻIR-ze i Spassku.

  Podczas uroczystości w AŁŻIR-ze amb. Chazbijewicz wygłosił również wykład dla studentów Eurazjatyckiego Uniwersytetu Państwowego im. L. Gumiłowa na temat represji sowieckich wobec polskich obywateli. Odpowiadając na pytania studentów, zdecydowanie zaprzeczył narracji podnoszonej przez media rosyjskie o rzekomym niszczeniu grobów żołnierzy sowieckich w Polsce wskazując w użytej argumentacji, w ślad za LTT otrzymanymi z DW na proces usuwania jedynie symboli władzy sowieckiej i komunistycznej w Polsce. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów.


  Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary represji w Spassku, amb. Chazbijewicz uczestniczył w uroczystym odsłonięciu monumentu poświęconego pamięci ofiar narodowości czeskiej. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, mer obwodu karagandyjskiego, przewodniczący organizacji Polaków z Karagandy p. Witalij Chmielewski, a także rodziny upamiętnianych ofiar.

  FB_IMG_1527763808939
  FB_IMG_1527763801772
  FB_IMG_1527763781591
  DSC_3827
  DSC_3824

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: