close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 6 czerwca 2018

  Od dn. 2 bm. w Karagandzie przebywa grupa badaczy pod kierownictwem prof. Huberta Chudzio w celu zapisu wspomnień Polaków, którzy w latach 1936-1938 byli ofiarami represji stalinowskich. Ambasada RP objęła projekt swoim patronatem honorowym.

  Projekt ma charakter dokumentacyjny wspomnień Polaków, którzy w latach 1936-1938 byli ofiarami represji stalinowskich. Relacje źródłowe, według specjalistycznej ankiety są nagrywane w formacie audio i video przez zespół badawczy złożony z pracowników Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP, pod kierownictwem prof. Huberta Chudzio.
   

  Partnerami projektu realizowanego w Karagandzie w dniach 2-10 czerwca 2018 roku obok Ambasady RP w Astanie są: Związek Polaków w Kazachstanie oraz Karagandyjskie Obwodowe Stowarzyszenie Polaków POLONIA. Zgromadzony podczas prac misji naukowej materiał, zostanie złożony w Archiwum CDZWiP UP. Zarejestrowane nagrania poddane opracowaniu posłużą w przyszłości do wydania kolejnej już publikacji źródłowej UP związanej z polską diasporą w świecie. 
   

  Z członkami ekipy badawczej dn. 5 czerwca w Karagandzie spotkał się II Sekretarz placówki p. Andrzej Bober. W latach 2015-16 Ambasada RP w Astanie realizowała z CDZWiP UP inny projekt historyczny nt. polskich delegatur na ziemiach kazachskiej SSR w l. 1941-43, zakończony publikacją monograficzną oraz wystawą w Muzeum Pierwszego Prezydenta w Kazachstanie oraz w Kustanaju. Owocem obecnych badań będzie nie tylko materiał filmowy, ale być może również publikacja książkowa.

  Wywiad z Marią Kukorską przeprowadzają Alicja Śmi
  Wywiad z Marią Jabłońską przeprowadzają Anna Kozi
  Wywiad z Henrykiem Majewskim przeprowadzają Anna
  Wywiad z Franzem Golańskim przeprowadzają Anna Ko
  Wywiad z Antonim Galickim przeprowadzają prof
  s
  Rodzina Wielgas
  Maria Kukorska
  Maria Brodecka
  IMG_0952
  IMG_0946
  IMG_0945
  IMG_0940
  Henryk Majewski
  Helena Dowgalska
  Franciszka Borusławska
  Antoni Galicki

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: